Co lubią nasze oczy?

Ubezpieczenie na całe życie

Co lubią nasze oczy?Wzrok jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów. Powinniśmy więc zrobić wszystko, aby cieszyć się dobrym wzrokiem, jak najdłużej. Co lubią nasze oczy?

Dieta

Nasze oczy lubią przede wszystkim owoce i warzywa w pomarańczowym, żółtym i zielonym kolorze. Są z nich zawarte składniki, które pomagają utrzymać wzrok w dobrej kondycji, a jednocześnie zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej. Najcenniejsze dla oczu składniki to: witamina A, C, E i cynk. W trosce o wzrok dwa razy dziennie na naszych talerzach powinny zagościć owoce,a trzy razy warzywa we wspomnianych kolorach.

Przerwy w pracy

Plus ćwiczenia zapobiegają tak zwanemu skurczowi akomodacyjnemu. Stąd też warto co godzinę zrobić sobie przerwę. W ciągu pięciu minut (tyle powinny trwać ćwiczenia oczu) rysujemy palcem w powietrzy ósemki i śledzimy je wzrokiem, przez 3 sekundy uciskamy przez zamknięte powieki gałki oczne, patrzymy w dal.

Nawilżanie

Jest bardzo ważne w przypadku osób, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz przy komputerze. Powinniśmy nawilżać powietrze. Zimą na kaloryferach wieszamy kamionkowe pojemniki z wodą lub układamy mokre ręczniki. Latem wystarczą tylko pojemniki z wodą. Używajmy także tak zwanych sztucznych łez.

Unikamy niebieskiego światła

Ten rodzaj światła emitowany jest przez telefony, oświetlenie LED, laptopy. W wyniku działania niebieskiego światła oczy pieką, są nieprzyjemnie suche, czasem mogą nawet łzawić. Powinniśmy unikać tego światła z jeszcze jednego powodu: może ono być przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej i zmian zwyrodnieniowych w siatkówce oka.

Badania

Osoby, które ukończyły 40 lat powinny raz na dwa lata zgłaszać się na badanie wzroku. Po ukończeniu 55 lat na badanie profilaktyczne wzroku powinniśmy zgłaszać się raz w roku. Badania pozwolą wykryć jaskrę, zaćmę lub starczowzroczność.

Demakijaż

Panie nie mogą zapomnieć o wieczornym demakijażu. Zostawione kosmetyki mogą wywołać zapalenie spojówek, podrażnienia, a nawet alergię. Te kobiety (oraz mężczyźni), które nie malują się wieczorem powinny przemywać oczy solą fizjologiczną.