Jak zwalczyć wirusy?

Jak zwalczyć wirusy?

Jak zwalczyć wirusy?Z chorobami wywołanymi przez wirusy spotykamy się wyjątkowo często. Na które z nich chorujemy najczęściej? Jak możemy je pokonać? W jaki sposób możemy uniknąć zakażenia?

Ospa wietrzna

Chorobę wywołuje wirus Herperswirus typu 3. Najczęściej atakuje dzieci. Charakterystyczne objawy to pojawiająca się na całym ciele wysypka. Swędzące pęcherzyki mogą pojawić się nawet na skórze głowy. Aby ograniczyć namnażanie się wirusa i zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań w leczeniu ciężkich przypadków ospy wietrznej stosuje się preparat Acyklowir. Jeżeli ospa przebiega łagodnie leczy się ją objawowo. Aby zmniejszyć swędzenie krostki smaruje się specjalnymi preparatami przeciwko swędzeniu. Jedną z metod profilaktyki ospy wietrznej są szczepienia. Nie dają one stu procentowej ochrony, ale zmniejszają ryzyko powikłań i sprawiają, ze choroba ma łagodny przebieg. Na ospę choruje się tylko raz, przechorowanie zapewnia ochronę do końca życia.

Grypa

Objawia się bólem mięśni i głowy, katarem i gorączką. W odróżnieniu od przeziębienia, kiedy objawy występują powoli, grypa rozwija się bardzo szybko, zaledwie w ciągu kilku godzin. Wśród wirusów grypy wyróżnia się trzy typy: A, B i C. Grypa należy do chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową. Grypa najczęściej jest leczona objawowo. Koniecznie należy czas choroby spędzić w łóżku. W czasie choroby możemy zażywać leki przeciwgorączkowe, które jednocześnie łagodzą bóle mięśni. Można pić herbatki z suszonych malin, kwiatu lipy czy bzu czarnego. W wyjątkowych sytuacjach pacjentom może zostać zapisany lek antywirusowy o nazwie Oseltmiwir. Na grypę możemy się zaszczepić. O szczepieniu przeciw grypie szczególnie powinny pomyśleć osoby chore przewlekle i seniorzy. W sezonie zachorowań na grypę powinniśmy także unikać dużych skupisk ludzi.

Mononukleoza

Objawy te choroby zbliżone są do objawów anginy. Występuje więc ból gardła, powiększeniu ulegają węzły chłonne. Rozpoznanie mononukleozy wymaga wykonania prób wątrobowych i morfologii z rozmazem.