Kilka słów o biegunce i zaparciach

Kilka słów o biegunce i zaparciach

Kilka słów o biegunce i zaparciachTematem bardzo wstydliwym, ale niezwykle istotnym są wypróżnienia. Zła konsystencja stolca, nieregularne wypróżnienia świadczą o nieprawidłowościach. Jak można sobie pomóc przy biegunce, a jak przy zaparciach?

Zaparcia – objawy

Osoby, które załatwiają się rzadziej niż co trzy dni – cierpią na zaparcia. Ich przyczyną mogą być nie tylko choroby (choroba wrzodowa, cukrzyca, zapalenie pęcherzyka żółciowego, SM, niedoczynność tarczycy), ale także niewłaściwy styl życia. Zaparciom sprzyja wstrzymywanie wypróżnienia, dieta złożona z małej ilości warzyw i owoców, mała ilość wypijanych płynów, brak ruchu. Osoby, które cierpią na zaparcia powinny uregulować rytm wypróżnień. Przewlekłe zaparcia mogą prowadzić do zapalenia jelita grubego, hemoroidów. W skrajnych przypadkach może dojść do utworzenia się w jelicie grubym kamieni kałowych, które mogą spowodować jego niedrożność.

Jak mogą sobie pomóc osoby cierpiące na zaparcia?

Aby pozbyć się zaparć trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, aby wpijać przynajmniej dwa litry płynów dziennie. W jadłospisie powinny się także znaleźć kiszonki i jogurty, które są naturalnymi probiotykami korzystnie wpływającymi na układ pokarmowy. Do tego każdego dnia należy jeść dużą ilość warzyw (około pół kilograma) i owoców. Zaparciom sprzyjają także ciężkostrawne potrawy, które są bogate w tłuszcze zwierzęce. Spożywanie tych potraw należy więc ograniczyć. Zwiększona aktywność fizyczna i unikanie stresu także pomaga w pozbyciu się zaparć.

Biegunka – objawy

O biegunce można mówić wtedy, kiedy stolec ma papkowatą lub płynną konsystencję i jest oddawany więcej niż trzy razy dziennie. Biegunce bardzo często towarzyszy ból brzucha. Może być ona efektem nadczynności tarczycy, nadwrażliwości jelit, bakteryjnego lub wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego, stresu lub alergii pokarmowej. Gdy dokucza nam biegunka musimy dużo pić, nawet do czterech litrów wody dziennie. Do tego niezbędna jest lekka dieta. Korzystnie wpływają probiotyki. Jeżeli biegunka nie ustępuje – należy zgłosić się do lekarza.