Menstruacja inna niż zwykle

Menstruacja inna niż zwykle

Menstruacja inna niż zwykleDotychczas pojawiała się regularnie, związane z nią dolegliwości bólowe ustępowały po zażyciu jednej tabletki przeciwbólowej. I nagle sytuacja ta ulega zmianie. Jakie mogą być przyczyny miesiączki innej niż zazwyczaj?

Pojawia się przed terminem

To, że miesiączka pojawia się dwa tygodnie po poprzedniej może być skutkiem dalekiej podróży lub stresu. Kiedy system nerwowy jest nadmiernie obciążony, następuje także zakłócenie pracy układu hormonalnego. Efektem tych zakłóceń są zaburzenia miesiączkowania. Ginekolodzy podkreślają jednak i uczulają kobiety, że plamienie, które uważają za miesiączkę nie mają z menstruacją nic wspólnego. Może one być objawem torbieli jajników lub innych schorzeń. Jeżeli więc sytuacja powtórzy się w ciągu kolejnych trzech miesięcy niezbędna jest wizyta u lekarza.

Miesiączka jest bardzo bolesna

Silne dolegliwości bólowe świadczą o rozwijającym się stanie zapalnym. U młodszych pań bardzo bolesna miesiączka może mieć także związek z endometriozą. Przyczyną silnych bólów mogą być także mięśniaki lub polipy. Jeżeli dolegliwości bólowe są zdecydowanie silniejsze niż przy poprzedniej miesiączce, jeżeli jest ona bardzo obfita i trwa dłużej niż zawsze, koniecznie należy umówić się na wizytę u ginekologa. Optymalnie byłoby, gdyby termin wizyty wypadła w trakcie dolegliwości bólowych. Postępowanie zależy od tego, co jest przyczyną dolegliwości bólowych. Jeśli są one skutkiem stanu zapalnego, to niezbędne jest podanie antybiotyku. Jeżeli stan zapalny zostanie wykluczony, to konieczne będą dodatkowe badania.

Coraz dłuższe odstępy pomiędzy miesiączkami

U kobiet około 50 roku życia wydłużające się z cyklu na cykl odstępy pomiędzy miesiączkami świadczą o tym, że zbliża się menopauza. U kobiet młodszych może to świadczyć o zaburzeniach w pracy układu hormonalnego. W przypadku, kiedy odstępy pomiędzy miesiączkami są nie tylko coraz dłuższe, ale są także skąpe może to sugerować zespół policystycznych jajników. Dodatkowe objawy zespołu to owłosienie pojawiające się w miejscach dla kobiet nietypowych oraz tycie.