O kłopotach z nerkami

O kłopotach z nerkami

O kłopotach z nerkamiChoroby nerek bardzo często rozwijają się nie dając żadnych objawów. Co zrobić, aby się nie pojawiły? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Dieta, która szkodzi nerkom

Naszym nerkom szkodzi dieta, która zawiera duże ilości białka. Nie ma znaczenia, czy jego źródłem jest białe, czy czerwone mięso. Stąd też w trosce o swoje nerki nie powinniśmy stosować suplementów, które zawierają białka i aminokwasy oraz odchudzającej diety wysokobiałkowej. Dla nerek szkodliwe są także niesteroidowe leki przeciwzapalne i pewne antybiotyki. Osoby, które już mają problemy z nerkami przed zażyciem danego środka powinny sprawdzić, czy jest on dla nich bezpieczny.

Infekcje a choroby nerek

Aby ustrzec się przed chorobami nerek należy unikać między innymi wychłodzenia organizmu. Wychłodzony organizm staje się podatny na infekcje, a przede wszystkim na zapalenie pęcherza moczowego. Jej powikłaniem może być odmiedniczkowe zapalenie nerek. Dla nerek niebezpieczna jest także angina. Powikłaniem po tej chorobie może być kłębuszkowe zapalenie nerek.

Badania, które pomagają wykryć choroby nerek

Najbardziej prostym, ale jednocześnie bardzo ważnym badaniem jest analiza moczu. Każdy z nas powinien otrzymać skierowanie na to badanie raz w roku. O tym, czy należy je wykonać powinny przede wszystkim pamiętać osoby, które chorują na cukrzycę, choroby wątroby, cierpiące na nawracające infekcje układu moczowego. Kolejne badanie to USG nerek. W trakcie jego wykonywania lekarz może określić, jaka jest wielkość nerek, jak są one położone i jaki jest ich kształt. Badanie to pozwala sprawdzić, czy w układzie moczowym nie ma kamieni. USG nerek wykrywa także guzy nerek lub torbiele. Cały układ moczowy można ocenić z kolei dzięki urografii. Badanie to jest wykonywane w przypadku, kiedy podczas USG wykryte zostały torbiele i guzy nerek.

Nasze nerki będą nam bardzo wdzięczne, jeśli każdego dnia kobiety będą wypijać około dwóch litrów płynów. Zapotrzebowanie mężczyzn jest większe, panowie powinni wypijać litr płynów więcej.