O lekach z apteczki babuni

O lekach z apteczki babuni

O lekach z apteczki babuniDomowe leki, którymi nasze babcie leczyły bóle głowy, oparzenia skóry, infekcje górnych dróg oddechowych są nie mniej skuteczne niż nowoczesne syntetyczne leki. Pomagają szczególnie wtedy, kiedy dolegliwości dopiero się zaczynają, kiedy nie są zbyt nasilone. Działanie babcinych specyfików jest bardzo łagodne, ryzyko, że po ich zastosowaniu wystąpią skutki uboczne jest minimalne.

Bóle stawów

Jeśli są one efektem przeciążenia (a tak jest bardzo często) struktur, które otaczają staw (więzadeł, torebek stawowych i ścięgien) pomóc nam może leczniczy odwar z kory wierzby. Ból stawów wynikający z ich przeciążenia najczęściej pojawia się po ćwiczeniach lub intensywnej pracy fizycznej. Do przygotowania odwaru potrzebna jest suszona kora wierzby. Łyżkę ziela należy zalać szklanką wrzącej wody i gotować na małym ogniu przez 10 minut, a następnie przecedzić. Napój pijemy 2-3 razy dziennie. Wraz z odwarem dostarczymy organizmowi salicyny, która następnie zostanie w nim przekształcona w kwas salicylowy, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Kuracji nie wolno stosować na własną rękę, jeżeli staw nie tylko boli, ale jest także obrzmiały, ciepły lub zniekształcony. W takim przypadku koniecznie zgłaszamy się do lekarza.

Drobne oparzenie

Podczas gotowania czy smażenia bardzo łatwo o taki uraz. Możemy sobie pomóc przygotowując okład z liści aloesu. Z rośliny należy odciąć 4 listki, przekroić na pół i wydrążyć. Papkę przykładamy na chore miejsce, przykrywamy gazą i delikatnie obwiązujemy bandażem. Zamiast aloesu okład możemy zrobić z plasterków surowego ziemniaka.

Ból gardła i chrypka

Na dolegliwości te pomaga napar z szałwii. Można go przygotować z dwóch łyżek stołowych suszonych liści zalanych jedną szklanką wrzątku. Zioła parzymy przez 10 minut pod przykryciem. Kiedy napar jest ciepły używamy go do płukania gardła. Płukankę możemy sobie robić kilka razy w ciągu dnia. Ta sama płukanka przyniesie ulgę w stanach zapalnych dziąseł.

Naturalne kuracje nie wywołują skutków ubocznych, leczenie drobnych dolegliwości warto zaczynać właśnie od nich.