O reumatoidalnym zapaleniu stawów

O reumatoidalnym zapaleniu stawów

O reumatoidalnym zapaleniu stawówChoroba ta najczęściej dotyka kobiety. Jeżeli zostanie wcześnie rozpoznana, są bardzo duże szanse, że sprawność zostanie zachowana na dłużej.

Czym jest RZS?

Jest to choroba autoagresywna, Oznacza to, że organizm z powodów, które nie są znane atakuje własne tkani. W przypadku RZS są to stawy. Jeżeli choroba zostanie szybko rozpoznana można uniknąć niepełnosprawności.

Objawy choroby

Reumatoidalne zapalenie stawów objawia się przede wszystkim ich bólem i obrzękiem oraz ogólnym osłabieniem. Nawet, jeśli objawy te nie są mocno nasilone, to i tak powinniśmy szybko udać się do lekarza. U niektórych chorych RZS objawia się także mrowienie palców rąk lub stóp. Obrzęki i ból mogą mieć bardzo różne nasilenie. U jednych osób dolegliwości te mogą być łagodne i występować tylko okresowo. U innych ból może być tak silny, że osoby te mają trudności z poruszaniem się. Do tego staw może być zaczerwieniony i zdecydowanie cieplejszy niż zdrowy. Czasem dolegliwościom towarzyszy również stan podgorączkowy, a nawet gorączka.

Diagnoza

Ze wstępną diagnozą nie powinien mieć problemów lekarz rodzinny. Nie postawi on jednak diagnozy bez podstawowych badań. Osoby, u których zachodzi podejrzenie RZS z reguły więc w pierwszej kolejności muszą wykonać badanie krwi. Podwyższony poziom OB świadczy o tym, że w organizmie rozwija się stan zapalny. Jeżeli zajdzie konieczność to lekarz może zlecić także wykonanie rtg. Dokładną diagnozę może postawić tylko reumatolog.

Czy RZS można wyleczyć?

RZS nie można wyleczyć, jest to choroba przewlekła, która towarzyszy chorym do końca życia. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów polega więc jedynie na zmniejszaniu jego objawów. Objawy zmniejsza się podając wlewy dożylne i leki. Do tego pacjenci w RZS są kierowania na krioterapię i zabiegi kinezyterapeutyczne. W świetle najnowszych badań na RZS wynika, że bardzo korzystnie działa dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3. Ich źródłem może być olej lniany lub ryby morskie. Kwasy omega-3 łagodzą bóle i sztywność stawów.