Prawdy i mity o bólach brzucha

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Prawdy i mity o bólach brzuchaZ pewnością każdy z nas nie jeden raz cierpiał na ból brzucha. Może to dlatego o tej dolegliwości krąży tak wiele różnych opowieści. Które z nich są prawdziwe, a które to tylko mity?

Mleko jest bardzo szkodliwe dla naszych jelit

Nie jest to prawda, osobom zdrowym mleko nie szkodzi. Krążące opowieści o szkodliwości mleka wynikają zapewne z faktu, iż wśród nas jest coraz więcej osób, które nie tolerują zawartego w mleku cukru – laktozy. Aby cukier ten został strawiony niezbędny jest enzym laktaza. Enzym ten produkują komórki błony śluzowej jelita cienkiego. Wraz z wiekiem u niektórych osób jego wytwarzanie się zmniejsza. To dlatego po wypiciu mleka pojawiają się bóle brzucha i wzdęcia. Kiedy zauważymy u siebie takie objawy – zrezygnujmy z picia mleka i zapiszmy się do gastrologa.

Mięta jest najlepszym lekarstwem na żołądek

Nie w każdej sytuacji mięta może nam pomóc. Jest ona skuteczna przy niestrawności i wzdęciach. Mięta łagodzi napięcie mięśni gładkich, pomaga w trawieniu, wzmaga wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Ale sprawia także, że następuje pobudzenie rozkurczu dolnego zwieracza przełyku. Nie jest więc wskazana, kiedy problemy trawienne są efektem refluksu żołądkowo-przełykowego. Jeżeli więc mamy nie tylko zgagę, ale także uczucie cofania się jedzenie powinniśmy zrezygnować z mięty.

Leki rozkurczowe zwalczą różne rodzaje bólu

Jest prawdą, że leki rozkurczowe, które zawierają drotawertynę przyniosą ulgę, kiedy bóle brzucha są spowodowane skurczem mięśni gładkich. Zmniejszają one bóle brzucha wywołane stresem lub mające związek z miesiączką. Doraźnie leki rozkurczowe można stosować przy kamicy żółciowej lub kamicy nerek, odmiedniczkowym zapaleniu nerek, wrzodach żołądka i dwunastnicy, zapaleniu pęcherza moczowego, zapaleniu jelit i żołądka. W przypadku dolegliwości bólowych będących skutkiem choroby, teki te nie likwidują ich przyczyny. Pomagają tylko doraźnie, konieczna jest więc wizyta u lekarza, zdiagnozowanie przyczyn choroby i rozpoczęcie właściwej terapii stosownie do zaleceń.