Bóle nóg i sposoby zapobiegania żylakom

Bóle nóg i sposoby zapobiegania żylakom

Bóle nóg mogą, ale nie muszą być powiązane z ryzykiem występowania żylaków. Najczęściej jednak regularne bóle nóg dotyczą tych osób u których obserwuje się podwyższone ryzyko wystąpienia żylaków. Jako pierwsze objawy odczuwalne mogą być ból mięśni nóg, których przyczyną może być długotrwałe stanie, ale również pozycja siedząca może sprzyjać rozwojowi choroby.

Kiedy ból nóg od kolan w dół pojawia się często, wskazane jest podjęcie leczenia zachowawczego. Należy zrobić to zanim jeszcze żylaki się pojawią. Odpowiednie działania sprawić mogą, że żylaki nie wystąpią w ogóle, co jest oczywiście dobrą wiadomością.

Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze to w przeważającej większości profilaktyka polegająca na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń fizycznych mających na celu uchronienie chorego przed ryzykiem wystąpienia żylaków jak również stosowanie leków których zadaniem jest wzmacnianie ścianek żył, oraz ewentualne zapobieganie występowaniu zakrzepów krwi. Kiedy jednak ból nóg nie jest jedynym objawem, a żylaki zaczynają stawać się widoczne, konieczne może być podjęcie innych metod leczenia. Jedną z nich jest stosowanie specjalnych elastycznych rajstop uciskowych. Mogą one przeciwdziałać także obrzękowi nóg, zastosowanie tej metody musi być oczywiście skonsultowane z lekarzem. Także dobry probiotyk powinien być dobrany przez lekarza. Taką metodę leczenia można stosować we własnym zakresie, ale możliwe jest także poddanie się zabiegom.

Metody chirurgiczne tylko w zaawansowanych stadiach

Bóle nóg i sposoby zapobiegania żylakomMetodę zabiegów chirurgicznych stosuje się tylko w bardzo zaawansowanych stadiach choroby, kiedy dla chorych jest to w zasadzie już jedyna szansa wyleczenia tej choroby. W innych przypadkach podjęta może być próba zamknięcia naczynek. Jest to dosyć skuteczna metoda polegająca na wstrzyknięciu specjalnych środków medycznych, w miejsce występowania żylaków. Rolą tych preparatów jest właśnie zamykanie naczynek. Innym sposobem jest przecinanie oraz podwiązywanie żył. Brzmi to być może dosyć drastycznie, ale w praktyce jest to dosyć prosta, ale jednocześnie względnie skuteczne metoda radzenia sobie z żylakami kończyn dolnych, nie powodująca większych problemów dla pacjenta, który może dzięki niej szybciej powrócić do zdrowia.