Bóle pleców i różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa

Bóle pleców pojawić mogą się dosyć niespodziewanie i to w dosyć różnych sytuacjach. Niekiedy przyczyną ich powstania może być wysiłek fizyczny, w innych wypadkach długotrwałą praca siedząca także przyczyniać może się w bardzo dużym stopniu do zwiększenia ryzyka wystąpienia bólu pleców.

Problemem mogą być także wady wrodzone, które ujawnić mogą się dopiero po pewnym czasie. Zweryfikować należy także czy ból dotyczy samych mięśni pleców czy też kręgosłupa.

Problem zdecydowanie groźniejszy

Bóle pleców i różnego rodzaju schorzenia kręgosłupaW tym drugim przypadku może być to problem już zdecydowanie groźniejszy. Na ból mięśni pleców bardzo pomocne mogą być specjalne maści rozgrzewające. Dobre efekty przynieść może także gimnastyka, aczkolwiek powinny być to specjalnie wykonywane ćwiczenia, najlepiej dobrane przez lekarza specjalistę. Ból mięśni pleców może być także efektem nadmiernego ich obciążenia, z którym mamy do czynienia nie tylko w przypadku wykonywania pracy fizycznej czy też siedzącego trybu życia, ale także narażone są tutaj osoby z nadwagą, gdzie obciążenia mięśni grzbietu oraz samego kręgosłupa są już o wiele większe. W sytuacji kiedy ból kręgosłupa występuje dosyć czego i utrzymuje się przez dłuższy czas konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań które dokładnie określą jego przyczynę, oraz pomogą dobrać odpowiednie metody leczenia. Niekiedy wystarczy terapia, pozwalająca poradzić sobie z bólem, przykładem może być krioterapia, która znaczenie zmniejsza odczuwalny przez pacjenta ból i pomaga mu szybciej powrócić do zdrowia.

Rezonans magnetyczny

Badanie przy wykorzystaniu rezonansu magnetycznego może przynieść także odpowiedź na pytanie co dokładnie spowodowało problem oraz jak ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym wyleczyć. W przypadku odcinka lędźwiowego często problemem może być tak zwany wypadający dysk, lub też nieprawidłowa budowa kręgów kręgosłupa w tym miejscu. Wtedy konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Jeśli dodatkowo problemem jest także nadwaga to często zachodzi konieczność przejścia przez pacjenta terapii odchudzającej, w ramach przygotowania do operacji kręgosłupa. Bez zrzucenia wagi taki zabieg może być niemożliwy do przeprowadzenia.