Choroby nowotworowe, choroby przewodu pokarmowego oraz edukacja

Choroby nowotworowe, choroby przewodu pokarmowego oraz edukacja

Jednym z najważniejszych sposobów zapobiegania zgonom, w związku z chorobami nowotworowymi jest edukacja oraz profilaktyka. W przypadku wielu chorób profilaktyka to szereg działań mających na celu zminimalizowanie ryzyko wystąpienia choroby.

Na przykład osoby narażone genetycznie na wystąpienie kamienicy nerkowej mogą zastosować odpowiednią dietę, która ryzyko to może zmniejszyć. Inaczej jest jednak w przypadku chorób nowotworowych, którym ciężko jest w taki sposób zapobiegać, nawet jeśli zmniejszy się czynniki ryzyka takie jak palenie papierosów.

Konieczność profilaktycznych badań

Dlatego też stosowne punkty edukacyjne informować powinny także o konieczności poddawania się określonym badaniom profilaktycznym. Powinna znaleźć się także informacja o tym, jak często badania profilaktyczne powinny być wykonywane. Taka profilaktyka jest niezmiernie istotna zwłaszcza w przypadku najgroźniejszych, pod względem liczby zgonów pacjentów nowotworów. Nadal pod tym względem klasyfikowany jest rak szyjki macicy. Na szczęście w przypadku jego wczesnego wykrycia, nowoczesne metody leczenia przynoszą bardzo dobre rezultaty, a pacjenta ma szansę na pełen powrót do zdrowia. Leczenie dotyczyć może także wirusa brodawczaka ludzkiego, któremu przypisuje się powodowanie groźnych nowotworów szyjki macicy.

Choroby układu pokarmowego

Choroby nowotworowe, choroby przewodu pokarmowego oraz edukacjaJeśli chodzi natomiast o choroby układu pokarmowego, poza nowotworami oczywiście, które także mogą być bardzo groźne, jedną z bardziej dokuczliwych dolegliwości może być tak zwany refluks przełyku, którego objawem jest między innymi stosunkowo silna zgaga. Choroby takie jak refluks żołądka są kwalifikowane jako choroby nie uleczalne, ale przy zastosowaniu odpowiedniej terapii, oraz diety możliwe jest niemalże całkowite ustąpienie objawów. Poza dietą w leczeniu refluksu żołądkowego ogromne znaczenie ma także wykonywanie ćwiczeń fizycznych, oraz dbanie o prawidłową wagę ciała. Wszystko to może mieć ogromne znaczenie jeśli chodzi o leczenie objawów refluksu, bo na tym koncentruje się zwykle samo leczenie tego schorzenia. Chorzy powinni unikać także noszenia obcisłych ubrań, a w trakcie nocy, kiedy objawy się nasilają ogromne znaczenie ma pozycja w jakiej pacjent śpi.