Hemoroidy oraz sposoby leczenia żylaków odbytu

Żylaki odbytu są jedną z częstszych dolegliwości, dotyczących końcowego odcinka układu pokarmowego. Istnieje kilka czynników które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia żylaków. Jednym z najbardziej podstawowych jest oczywiście niezdrowy, siedzący tryb życia, co może bezpośrednio przyczyniać się do powstawania żylaków odbytu.

Kompleksowe leczenie hemoroidow oraz rozpoznanie choroby to zadanie dla proktologa, ale już lekarz pierwszego kontaktu może w znacznym stopniu pomóc, w szczególności w pierwszej fazie choroby gdy zmiany chorobowe nie są duże.

Podstawowe objawy chorobowe

Hemoroidy oraz sposoby leczenia żylaków odbytuJuż wtedy jednak pojawić mogą się podstawowe objawy chorobowe występujące przy żylakach odbytu. Do najczęstszych objawów chorobowych zaliczyć można swędzenie, pieczenie czy też ból, który pojawia się w okolicy odbytu. Dla chorego mogą być to objawy odczuwalne przez cały czas, ale na pewno będą się one nasilać w momencie siedzenia, kiedy zwykle ból czy też swędzenie są największe. Podstawowe rozpoznanie choroby możliwe jest często już przez lekarza pierwszego kontaktu, który może przepisać stosowny lek na hemoroidy, który pozwoli w łagodny i bezpieczny sposób usunąć powstałe zmiany chorobowe, oraz co ważne będzie także mógł zapobiegać pojawianiu się nowych. Zlekceważenie objawów oraz nie podjęcie leczenia zwykle prowadzi do zaostrzenia samych objawów.

Leczenie żylaków

Żylaki odbytu mogą być więc większe, a leczenie żylaków odbytu stanie się nieco bardziej skomplikowane. Obawy części pacjentów wynikać mogą ze strachu przed stosowaną terapią. Dawniej praktycznie jedynym skutecznym sposobem pozbycia się problemu było przeprowadzenie operacji, która niestety po dziś dzień uważana jest nie tylko za bolesną, ale pacjent dosyć długo także wraca po takim zabiegu do zdrowia. Konieczne staje się także przez dłuższy czas przyjmowanie silnych leków przeciwbólowych, dlatego też kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy watro jest zgłosić się do lekarza. Zdecydowanej większości pacjentów wystarczyć powinny nowoczesne leki usuwające zmiany chorobowe, nie ma więc wtedy konieczności przeprowadzania skomplikowanego zabiegu chirurgicznego, natomiast jakość życia pacjenta szybko może się poprawiać, leki powodują bowiem dosyć szybkie ustąpienie objawów chorobowych.