Jak zapobiegać bólom kręgosłupa

Ból kręgosłupa jest jednym z najtrudniejszych do wyleczenia rodzajów bólu, w zależności jeszcze od tego jakie są dokładne przyczyny powstania problemu. Ryzyko pojawienia się dolegliwości związanych z kręgosłupem można jednakże samodzielnie zmniejszyć stosując się do kilku prostych zaleceń.

Nawet drobne zaniedbania mogą spowodować silne bóle krzyża, które pojawić mogą się już u stosunkowo młodych osób. Jednym z czynników ryzyka są jak najbardziej papierosy.

Osłabienie dysków

Mogą one w znacznym stopniu przyczyniać się do osłabienia tak zwanych dysków, oraz przyśpieszyć mogą ich zużywanie się i ścieranie, co doprowadzić może do trudnych do leczenia problemów z kręgosłupem. Między innymi dlatego zalecane jest rzucenie lub chociażby w znacznym stopniu ograniczenie wypalanych papierosów. Także dieta ma wpływ na stan kręgosłupa, jak wiadomo wskazane jest spożywanie produktów bogatych w wapń, które zmniejszają ryzyko występowania problemów z kręgosłupem jak również z kośćmi. Bardzo ważna jest także postawa ciała podczas poruszania się, na którą wpływ ma także kilka czynników. Jednym z nich jest regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych. Gimnastyka może w znacznym stopniu korzystnie wpływać na ukształtowanie się tak zwanej prawidłowej postawy, w szczególności trening mający na celu wzmocnienie mięśni brzucha.

Bóle mięśni

Jak zapobiegać bólom kręgosłupaPoczątkowo oczywiście pojawią się bóle mięśni, ale po pewnym czasie gdy już się one wzmocnią możliwe stanie się odciążenie obciążenia kręgosłupa. Mięśnie te pracują nie tylko przy utrzymywaniu prawidłowej pozycji ciała, ale także wtedy gdy podnosimy ciężary, w związku z tym obciążenie kręgosłupa jest mniejsze. Na silne bóle lędźwiowe kręgosłupa wpływ mogą mieć także rzeczy, na które na co dzień nie zwracamy większej uwagi pod względem ich wpływu na nasze zdrowie. Mianowicie chodzi o stosowane obuwie. Problem w o wiele większym stopniu dotyczy kobiet, ale także panowie noszący eleganckie obuwie na obcasie powinni zadawać sobie sprawę z tego, że może mieć to jak najbardziej niekorzystny wpływ na ich prawidłową postawę, a co za tym idzie także pracę mięśni kręgosłupa. Najlepsze dla zdrowia pod tym względem są buty z wyprofilowaną podeszwą. W pewnym sensie także bóle reumatyczne mogą objawiać się na tym odcinku.