Metody leczenia suchego kaszlu

Suchy kaszel nie powoduje odkrztuszana wydzieliny. Zwykle pojawia się on niedługo po zarażeniu się i jest charakterystyczny w przypadku przeziębienia lub grypy. Nie leczony może utrzymywać się stosunkowo długo, dlatego też podstawowym motywem leczenia jest złagodzenie odruchu kaszlu. Pomaga to na przekształceniu go w naturalny sposób w kaszel mokry, który jest dla chorego zdecydowanie bardziej pożyteczny.

Inne powody silnego kaszlu to chociażby palenie papierosów, lub okazjonalnie duży wysiłek fizyczny, po którym napady suchego kaszlu mogą się pojawić, ale zwykle bardzo szybko ustępują, nawet po kilkudziesięciu minutach. Leczenie typowego kaszlu suchego powinno dać dobre efekty już po mniej więcej 3- 5 dniach od rozpoczęcia terapii. Jeśli się tak nie dzieje, to konieczne jest dokładniejsze zbadanie przyczyn występowania kaszlu suchego, oczywiście badania powinien dokonać lekarz. Podstawowe metody leczenia kaszlu suchego podzielić można na w pełni naturalne kiedy to stosowane są zioła czy inne sposoby oraz na metody farmakologiczne, polegające na zastosowaniu leków powodujących osłabienie odruchu kaszlu. Łagodzi to silne napady kaszlu, które są dla chorych bardzo męczące, zwłaszcza w przypadku gdy do tego dochodzi ból gardła. Leków na kaszel suchy nie powinno się jednak przyjmować zbyt długo.

Dawki powinno się zmniejszać już po około trzech dniach, bowiem powoli kaszel powinien przekształcać się w kaszel mokry, a odkrztuszanie, które powoduje powinno jak najbardziej przyczynić się do przyśpieszenia powrotu do zdrowia. Można też postawić na metody naturalne pozwalające pozbyć się napadów kaszlu. Podstawową metodą jest picie wody. Nawet jedna czwarta szklanki wody, w momencie gdy zbiera się nam na kaszel lub też w przerwach napadu kaszlu można znacznie dopomóc. Kojąco działa także naturalny mód, który stosowany może być zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. Pomaga także płukanie gardła, najlepiej kilka razy dziennie. Do przepłukania gardła wystarczy mianowicie zastosowanie roztworu wody z solą. Zamiast syropów kupowanych w aptece można zastosować także naturalne syropy. Bardzo często pomaga tutaj zastosowanie siemienia lnianego. Wystarczy w zasadzie jedna łyżeczka, którą zalewa się mlekiem. Po zagotowaniu dodaje się łyżkę ,miodu i już mamy gotowy syrop na kaszel suchy. Niektóre ze wspomnianych metod można ze sobą łączyć, pomaga także picie dużych ilości wody, większych niż zwykle, w ciągu całego dnia. Proces leczenia wspomaga także odpowiednie zachowanie. Jeśli zacznie się infekcja, należy po prostu pewien czas spędzić w łóżku. Unikanie wychodzenia na zewnątrz, zwłaszcza jeśli panują niskie temperatury, powinno znacząco przyśpieszyć proces leczenia. Po jednym Luc dwóch daniach leżenia w łóżku poprawa powinna być zauważalna, w razie konieczności wyjścia na zewnątrz, należy oczywiście ciepło się ubrać. Kiedy zacznie się odkrztuszanie można zacząć stosować leki na kaszel mokry, które będą odkrztuszanie ułatwiać.