Nowoczesne metody usuwania kamieni

Kiedy przestaje obowiązywać polisa na życie?

.Nowoczesne metody usuwania kamieniKilka lat temu jedyną metodą usunięcia kamieni była operacja chirurgiczna. Dzisiaj mogą one zostać usunięte zabiegami mniej inwazyjnymi. Metodę usuwania kamieni dobiera się w zależności od tego, gdzie są one umiejscowione.

W układzie moczowym

W chwili obecnej do usunięcia kamieni w nerkach i przewodzie moczowym wykorzystuje się ultradźwięki, którymi są one rozbijane. Zabieg wykonywany jest urządzeniem o nazwie litotryptor. Głowica tego urządzenia wysyła fale, które docierają do kamieni i rozbijają je na mniejsze. W trakcie zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia powłok ciała, rozbite kamienie przypominają wielkością ziarnka piasku, nie ma więc problemów z ich wydaleniem. Zabieg ten nie wymaga pobytu w szpitalu. Możemy go wykonać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia.
Inną metodą usunięcia kamieni jest zabieg przy pomocy endoskopu. Metoda ta jest stosowana w przypadku kamieni znajdujących się w pęcherzu moczowym oraz u tych pacjentów, u których zabieg ultradźwiękami okazał się nieskuteczny. Zabieg przy pomocy endoskopu wykonywany jest w znieczuleniu przewodowym. Można go wykonać w ramach ubezpieczenia.

Małych kamieni w układzie moczowym możemy spróbować pozbyć się sami. W tym celu przez okres około miesiąca musimy pić duże ilości herbat ziołowych, wód mineralnych (np. Jan) i bardzo dużo się ruszać.

W drogach żółciowych lub pęcherzyku

Bardzo często wybieraną metodą są operacje laparoskopowe z jednym cięciem. Jest to zabieg wyjątkowo mało inwazyjny. Najczęściej wybierany jest, jako metoda usuwania kamieni u tych pacjentów, którzy mają bardzo silne i często występujące ataki kolki. Zabieg można wykonać w ramach ubezpieczenia. W zależności od placówki szpitalnej czas oczekiwania może wynieść do dwóch tygodni. Kamienie w pęcherzyku lub drogach żółciowych mogą być także usunięte metodą endoskopową. Zabieg można wykonać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia.

U pacjentów, u których kamienie nie mogą zostać usunięte operacyjnie stosuje się preparaty, których zadaniem jest ich rozpuszczenie. Metoda ta nie rozwiązuje jednak problemu kamieni do końca.