Objawy i przyczyny biegunki

Objawy i przyczyny biegunki

Biegunka jest objawem, z którą do czynienia miał zapewne każdy z nas. Polega ona na zwiększonym oddawaniu kału w luźniejszej konsystencji aniżeli normalnie. Biegunka niekiedy bywa sygnałem groźnej dla naszego układu choroby w związku z czym jej nieodpowiednie leczenie może tylko nam zaszkodzić.

W gwoli ścisłości zwiększone oddawanie kału oznacza wykonywanie tej czynności co najmniej trzy razy na dobę. Dodatkowo za biegunkę uważa się oddanie kału, który posiada krew, śluz czy ropę. Nie można jej w żadnym stopniu bagatelizować jeżeli trwa ona dłużej aniżeli 10 dni.

Przewlekła dolegliwość

Wtedy też będziemy mieć do czynienia z biegunką przewlekłą aniżeli krócej z ostra biegunka. Należy mieć na uwadze fakt, że biegunka bywa nadal śmiertelna dla Krajów Trzeciego Świata a szczególnie dla najmłodszych ich mieszkańców. Co roku zbiera ona żniwo, każdego roku zabiera z tego świata półtora miliona małych istot. Są to zatrważające wyniki, zwłaszcza z tego względu, że sporą część tych dzieci można by było uratować jeśli tylko odpowiednio oczyszczałoby się wodę pitną w tych regionach. Biegunka może mieć wiele przyczyn jednak do tych najczęstszych należą zakażenia wirusami czy też bakteriami. Jednak bywają i takie przyczyny jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Lek na biegunkę wymaga przede wszystkim konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.

Konsultacja z lekarzem

Objawy i przyczyny biegunkiDlatego też nie powinniśmy bagatelizować pierwszych objawów i udać się do specjalisty, który poradzi nam co też mamy zrobić w danej sytuacji. Podobnie powinniśmy zachować się w sytuacji kiedy doskwiera nam rozwolnienie. Lek na rozwolnienie również wymaga wcześniejszej rozmowy z lekarzem. Są to bardzo ważne uwagi w związku z czym warto abyśmy się do nich dostosowali. Leczenie rozwolnienia przede wszystkim polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości płynów, ponieważ w takiej sytuacji o odwodnienie naprawdę nie trudno. Kiedy objawy biegunki utrzymują się u nas przed kilka do kilkunastu dni powinniśmy udać się do lekarza w celu zrobienia badań podstawowych. Otóż, biegunka może być jednym z objawy zespołu jelita drażliwego.