Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych

Pierwszym widocznym objawem problemów z prawidłowym ukrwieniem kończyn dolnych są tak zwane pajączki na nogach, które nie są jeszcze w pełni rozwiniętymi żylakami, jednak już może być to powód do niepokoju. Po pierwsze postrzegane są one jako problem estetyczny, ale nie jest to bynajmniej, jeśli można tak powiedzieć gro problemu.

W razie dopuszczenia do rozwoju żylaków, problemy zdrowotne mogą się znacznie pogłębić, pojawić mogą się także dodatkowe powikłania zdrowotne. Przykładem jest ryzyko owrzodzenia żył.

Pojawiające się „pajączki” na nogach

Kiedy więc pajączki na nogach leczenie się pojawią, należy rozpocząć leczenie zachowawcze, które po pierwsze zapobiegać będzie powstawaniu dalszych problemów z naczynkami, jak również pozwoli na cofnięcie się już powstałych zmian. Nie zawsze niestety leczenie zachowawcze jest w pełni wystarczające. Jego podstawą może być wprowadzenie gimnastyki, która pozwala na pobudzenie pracy mięśni nóg oraz ich prawidłowe ukrwienie. Nie wszystkie rodzaje ćwiczeń są przy takich dolegliwościach wskazane. Na pewno będą to ćwiczenia, które w odpowiedni sposób angażują mięśnie nóg, w szczególności łydki, ale nie tylko. Do zalecanych ćwiczeń zaliczyć możemy jazdę na rowerze czy też pływanie, ale z korzyścią dla nóg i zdrowia ogólnego będzie także spacer.

Podnoszenie ciężarów nie sprzyja

Żylaki kończyn dolnychUnikać należy natomiast ćwiczeń polegających na przykład na podnoszeniu ciężarów, przynajmniej przez pewien czas jeśli problem dotyczyć będzie panów. Tak samo zaleca się unikanie ciepłych kąpieli czy też korzystania z sauny, zbawienne natomiast może być skorzystanie z zimnej kąpieli, dzięki której jednocześnie zniwelowana może być także opuchlizna nóg, towarzysząca temu schorzeniu. Po ciężkim dniu pracy warto także zagwarantować swoim nogom odpowiedni wypoczynek. Wskazane może być położenie się z nogami na pewnym podwyższeniu, co ułatwia krwi odpłynięcie z kończyn dolnych, a to właśnie zalegająca krew często jest powodem powstawania żylaków. Ogromne znacznie ma także waga. U osób z nadwagą ryzyko wystąpienia żylaków powiększa się, dlatego też należy wraz z podjętymi metodami leczenia pomyśleć także o zastosowaniu odpowiedniej diety, oraz utrzymywanie prawidłowej wagi.