Zalety herbaty Pu Erh

Zalety herbaty Pu Erh

Czerwona herbata Pu Erh znana jest zwłaszcza osobom odchudzającym się, ale nie bez znaczenia są też jej walory smakowe, które trzeba przyznać, są niepospolite. Herbatę tę piją zatem albo osoby, które chcą wykorzystać jej właściwości zdrowotne, przede wszystkim odchudzające, ale nie tylko, a także wielbiciele jej nietypowego smaku.

Innym osobom, zwłaszcza przyzwyczajonym do innych smaków, może ona nie przypaść do gustu, ponieważ jej smak i aromat jest bardzo charakterystyczny. Mówiąc wprost, może ona niektórym osobom kojarzyć się ze zgnilizną.

Aromaty i składniki

Nie jest to przypadkowe, gdyż liście czerwonej herbaty fermentują w specjalnych warunkach i ściśle określonym środowisku, skąd właśnie ten „podziemny” smak i zapach. By go zniwelować, producenci herbaty Pu Erh często dodają do niej różnego rodzaju aromaty i składniki. Spotkać można na przykład czerwoną herbatę z aromatem cytryny czy grejpfruta, z jabłkiem i cynamonem czy z cytrusami, nie tylko aromatem, ale i kawałeczkami suszonych owoców, zarówno ekspresowe jak i liściaste:

Znaleźć można nawet herbaty Pu Erh z innymi dodatkami, na przykład kwiatem bławatka czy wiśni. Takie herbaty nie tylko smakują inaczej i mają świetny aromat, ale też są bardzo ciekawe dla osób, które lubią próbować różnych gatunków. Herbatę Pu Erh można też dostać w różnych rodzajach. W zwykłych sklepach dostępna jest w formie herbatek ekspresowych, czyli torebek, a także w formie liściastej.

Zalety herbat

W herbaciarniach zaś można kupić kostki i to podobno one są najbardziej wartościowe. Co istotne, herbatę tę parzy się więcej niż raz i każde kolejne parzenie ujawnia jej inne, cenne właściwości oraz walory smakowe i aromatyczne. Niektórzy nawet pierwszą wodę odlewają i zaparzają Pu Erh ponownie, by w ten sposób wydobyć z niej głębię. A jakie walory zdrowotne ma ta herbatka? Przyspiesza trawienie, wzmaga perystaltykę jelit i pomaga spalać tłuszcz. Obniża też poziom cholesterolu we krwi oraz wspomaga działanie wątroby. Co ciekawe, świetnie gasi też pragnienie i jest świetnym sposobem na kaca. Poza tym stymuluje wydalanie z organizmu nadmiaru wody.