Cholekalcyferol- suplementacja

Cholekalcyferol- suplementacja

Cholekalcyferol- suplementacjaWitamina D3 jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest ona fizjologicznie syntezowana w skórze pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV a także dostarczana z pożywieniem.

W przypadku wystąpienia jej niedoboru, należy zastosować suplementację, ponieważ może wystąpić krzywica lub osteomalacja. Obie choroby mają związek z zaburzeniem gospodarki wapniowo-fosforanowej. Krzywica to choroba wieku dziecięcego a osteomalacja to inaczej rozmiękanie kości czyli krzywica dorosłych. W obu przypadkach powstają deformacje kości.

Vigantoletten 500- działanie

Jest to lek który zawiera substancję czynną cholekalcyferol czyli vit.D3.

Jest dostępny be recepty i może być stosowany przez dzieci i osoby dorosłe. Zapobiegawczo zalecana jest 1 tabletka na dobę natomiast przy poważnych niedoborach o dawkowaniu powinien zadecydować lekarz.

Vigantoletten 500 stosuje się w celu zapobiegania krzywicy u dzieci i osteomalacji a także osteoporozy u osób dorosłych. Poza działaniem zapobiegawczym lek ten ma zastosowanie przy już zdiagnozowanych, wymienionych chorobach.

Vigantoletten 500- czy można przedawkować?

Należy o tym pamiętać że przedawkowanie vit.D3 jest możliwe i może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia a nawet życia. W bardzo skrajnych przypadkach może dojść do hiperkalcemii czyli podwyższonego stężenia wapnia we krwi. Konsekwencją może być zaburzenie pracy serca, niewydolność nerek, psychoza i śpiączka. Są to tak poważne objawy, mogące doprowadzić nawet do śmierci, że należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania Vigantoletten 500?

Lek ten nie powinien być stosowany w następujących przypadkach:

uczulenie pacjenta na którykolwiek ze składników zawartych w tabletce, przy podwyższonym stężeniu wapnia we krwi i w wydalanym moczu, w kamicy nerkowej i przy ciężkiej niewydolności nerek oraz przy rzekomej niedoczynności przytarczyc. Ostrożnie u osób, które przyjmują inny preparat zawierający vit.D3, gdyż może dojść do jej przedawkowania. Lekarz powinien wtedy monitorować suplementację i kontrolować u pacjenta stężenie wapnia w surowicy oraz czynność nerek.