Co lekarz może wyczytać z naszej twarzy?

Terminowe ubezpieczenie na życie

Co lekarz może wyczytać z naszej twarzy?Sygnały niektórych dolegliwości są widoczne na naszych twarzach. Jakie to są sygnały? O jakich problemach ze zdrowiem mogą świadczyć?

Trądzik

Pojawienie się nagle uporczywego trądziku (zmiany widoczne są przede wszystkim na brodzie) może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, w tym przede wszystkim o zespole policystycznych jajników. Schorzenie to nie tylko powoduje trądzik, ale może utrudniać zajście w ciążę i powodować przybierania na wadze.

Popękane kąciki ust

Mogą one być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. W przypadku tego schorzenia treść żołądkowa razem z sokami trawiennymi przerzucana jest do przełyku. Zawarty w sokach trawiennych kwas solny sprzyja powstawaniu nadżerek w kącikach ust. Popularne zajady mogą także sygnalizować cukrzycę. Wysoki poziom glukozy we krwi sprawia, że pojawia się skłonność do grzybicy błon śluzowych. Efektem grzybicy mogą być nadżerki w kącikach ust. Kolejną chorobą, którą mogą sygnalizować popękane kąciki ust jest anemia, która wiąże się z niedoborem żelaza. Objawy są szczególnie silne u osób, które mają dodatkowo niedobór witaminy B12.

Opuchnięte kostki i twarz

Tak zwane worki pod oczami oraz opuchnięte nogi w okolicach kostek sygnalizują problemy z nerkami. W chwili, kiedy nerki przestają sprawnie funkcjonować dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie, stąd pojawia się opuchlizna.

Grudki na powiekach

W przypadku, kiedy stosujemy dietę bogatą tłuszcze zwierzęce, w naszej krwi jest zwiększona ilość cholesterolu. Jego nadmiar zaczyna się odkładać na ścianach tętnic. O tym, że górna norma cholesterolu została dość znacznie przekroczona mogą świadczyć tak zwane kępki żółte. Są to grudki, które pojawiają się na dolnych i górnych powiekach.

Czerwone policzki
Mogą sygnalizować toczeń rumieniowaty układowy. W przypadku tej choroby z autoagresji rumieniec na policzkach ma kształt motyla, który siedzi na nosie mając rozłożone skrzydełka. Mocno zaczerwienione policzki bardzo często pojawiają się także u kobiet w okresie przekwitania. Towarzyszą one uderzeniom gorąca typowym dla menopauzy.